W ramach zajęć programu matematycznego dzieci z grupy pszczółki poznały figury geometryczne. Segregowały je wg koloru i kształtu. Wykonały obrazki z figur. Zajęcia były bardzo ciekawe, dzieci pracowały z zaangażowaniem.
Aktualności
Nawigacja
Zabawy z Panem Cyferką w grupie 3- 4 latków
- 7
"Śniadanie Daje Moc" w klasach 1-3
W dniu 15 listopada w naszej szkole odbyła się akcja "Śniadanie Daje Moc", która skierowana była do uczniów klas 1-3. Inicjatywa ta miała na celu nie tylko promowanie zdrowego stylu życia, ale również naukę samodzielności oraz świadomości żywieniowej wśród najmłodszych.
W ramach przygotowań do akcji, nauczyciele zorganizowali pogadanki na temat wartości odżywczych poszczególnych produktów spożywczych. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego ważne jest spożywanie zdrowych posiłków oraz jakie korzyści dla ich zdrowia niesie regularne jedzenie pełnowartościowych śniadań.
Podczas wydarzenia, uczniowie mieli za zadanie samodzielnie przygotować zdrowe śniadanie. Wspólnie z nauczycielami, dzieci przygotowywały kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, które dekorowały świeżymi warzywami i owocami. Nie zabrakło również naturalnych soków oraz jogurtów.
Dzięki tej akcji, uczniowie nie tylko nabyli cenną wiedzę na temat zdrowego odżywiania, ale także mogli poczuć satysfakcję z samodzielnie przygotowanego posiłku. Wielu z nich odkryło nowe smaki i nauczyło się, jak komponować zdrowe i smaczne śniadania.
Wspólnie udało nam się pokazać, że zdrowe śniadanie to nie tylko dobry początek dnia, ale również inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie naszych dzieci.
28
Zdrowe i kolorowe śniadanie w przedszkolu
Każdy przedszkolak dobrze wie, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie oraz, że prawidłowe żywienie decyduje o rozwoju dziecka, a także ma wpływ na aktywność w ciągu dnia. Dlatego też dzieci z każdej grupy przedszkolnej chętnie przystąpiły do przygotowania zdrowego śniadania. Przedszkolaki wykorzystując swoje ulubione produkty przygotowały sałatkę jarzynową oraz kolorowe kanapki, po czym zajadały się ze smakiem. Po skończonym posiłu wspólnie posprzatali i byli gotowi na zajęcia.
14
Narodowe Święto Niepodległości
Rocznica odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe. 11 listopada 1918 roku nasi przodkowie świętowali po 123 latach niewoli odrodzenie Rzeczypospolitej. Całe pokolenia Polaków marzyły o tym dniu, znosząc rządy i represje panujących na naszych ziemiach Rosjan, Niemców i Austriaków. Krwawo tłumione powstania narodowe, lata spędzone przez polskich patriotów w więzieniach i na Syberii, ofiara krwi przelanej na wszystkich frontach I wojny światowej nie poszły na marne. 106 lat temu stało się to, co przez długie lata wydawało się niemożliwe – Polska ponownie zaistniała na mapach Europy. Zorganizowana akademia z okazji Święta Niepodległości, miała opowiedzieć o wydarzeniach sprzed lat, w sposób jak najbardziej przystępny dla młodego odbiorcy. Wraz z narratorami wędrowaliśmy więc przez lata zaborów, dowiadując się o kolejnych polskich zrywach niepodległościowych, począwszy od ostatniej próby ratowania ojczyzny podczas insurekcji kościuszkowskiej, poprzez walkę u boku Napoleona Bonaparte, kolejne zrywy powstańcze, aż po czyn legionowy z lat I wojny światowej oraz dramat Polaków walczących wówczas przeciwko sobie w mundurach obcych armii. Uzupełnieniem tej gawędy historycznej były pieśni i piosenki patriotyczne, które są częścią naszej historii i narodowej kultury.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
W ramach akcji „Szkoła do hymnu!” 8 listopada o godzinie 11.11 uczniowie, przedszkolaki oraz nauczyciele i pracownicy naszej szkoły wspólnie odśpiewali Hymn Narodowy "Mazurek Dąbrowskiego". W ten sposób przyłączyli się do placówek oświatowych z całej Polski czcząc 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
Moja Niepodległa
Z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły na antenie Katolickiego Radia Zamość nagrali audycję Moja Niepodległa. Narratorzy przedstawili wydarzenia sprzed lat; zabory, krwawo tłumione powstania narodowe, lata spędzone przez polskich patriotów w więzieniach i na Syberii, aż po czyn legionowy z I wojny światowej oraz dramat Polaków walczących wówczas przeciwko sobie w mundurach obcych armii. 106 lat temu stało się to, co przez długie lata wydawało się niemożliwe – Polska po 123 latach niewoli ponownie zaistniała na mapach Europy. 11 listopada to szczególna data. Tego dnia czcimy bohaterstwo i męstwo naszych przodków, którzy wywalczyli nam niepodległość.
Miłosz Łapa /kl. 8/, Mateusz Mazur /kl. 8/, Dawid Cisek /kl. 8/ Krystian Greszta /kl. 8/, Szymon Krzyszczuk /kl. 8/, Michał Gajak /kl. 8/, Julia Czerwonka /kl. 6/, Antoni Stopa /kl. 6/, Patryk Dymski /kl. 6/, Szymon Cisek /kl. 6/.
Audycję wraz z uczniami prowadziła Pani Joanna Suszko - prezenter Katolickiego Radia Zamość.
Bieg Niepodległości 2024
7 listopada 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipsku wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu – Gminnych Biegach Przełajowych z okazji Narodowego Święta Niepodłegłości pod patronatem Wójta Gminy Zamość. W biegu, który odbył się w Żdanowie wzięło udział wielu młodych sportowców, którzy z wielkim entuzjazmem stawili się na starcie. Uczniowie z Lipska nie tylko zaprezentowali swoje sportowe umiejętności, ale także udowodnili, że patriotyzm to nie tylko pamięć o przeszłości, ale także aktywne uczestnictwo w wydarzeniach, które łączą pokolenia i budują poczucie wspólnoty. Dla wszystkich biorących udział w Biegu Niepodległości w Żdanowie był to dzień pełen pozytywnych emocji.
Złoty medal zdobył Miłosz Łapa (klasa 8), Srebrny Julianna Smalej (Oddział przedszkolny - 6 - latki) i Mikołaj Dębski (klasa 2) oraz Brązowy Szymon Nocko (klasa 2).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Młodzi naukowcy z klasy pierwszej "Dziura w ręce"
Na zajęciach edukacyjnych uczniowie klasy 1 zastanawiali się: Czy każde z naszych oczu widzi to samo. W tym celu wszyscy wykonali eksperyment. Kartkę A4 zwinęli w rulon wzdłuż dłuższej krawędzi a potem wzięli go do lewej ręki i przyłożyli do lewego oka - jak lunetę. Nie zamykali ani jednego, ani drugiego oka. Następnie unieśli prawą dłoń palcami do góry i wnętrzem dłoni skierowanym do twarzy. Przyłożyli dłoń do drugiego końca "lunety" tak, by przylegała bokiem do papieru, ale nie zasłaniała otworu. Powoli zbliżali rękę do twarzy, przesuwając ją wzdluż rulonu. Potem dzieci odpowiadały na pytanie: Co widzą? Ich zadaniem było także zastanowienie się czy znają sytuacje, w których wzrok nas oszukuje. Dzięki prowadzeniu samodzielnych doświadczeń uczniowie poznają prawa nauki. W czasie eksperymentowania przekonują się, że myślą lepiej, niż myślą.
Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu
5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disneya. Ten dzień jest okazją , aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznawać prawdę o świecie oraz pomagają rozpoznać dobro od zła. Z tej okazji nasze przedszkolaki wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień wyjątkowy- kolorowy i wesoły. Dzieci przebrały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Trafnie segregowały bajkowe rekwizyty oraz układały puzzle. Na zakończenie dnia dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek. Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele optymizmu i radości , a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.
16
Wycieczka do Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu
W dniu 30 października z inicjatywy klasy 8 i 7, pod opieką nauczyciela historii odbył się wyjazd do Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. W towarzystwie przewodnika poznaliśmy historię istniejącego na tych terenach nazistowskiego obozu eksterminacji ludności żydowskiej. Uczniowie zwiedzili ekspozycje muzealną i wysłuchali trudnej historii tego miejsca. Od marca do grudnia 1942 roku zamordowano w nim 540 tysięcy osób, głównie Żydów z Polski, ale też innych krajów. Po zakończeniu funkcjonowania (grudzień 1942 roku) naziści rozpoczęli akcję niszczenia obozu i zacierania wszelkich śladów. Od 2004 roku w miejscu obozu znajduje się nowoczesny budynek muzeum oraz pomnik zaprojektowany w taki sposób aby za pomocą struktur architektonicznych, z wykorzystaniem wielu symboli ukazać tragedię obozu zagłady. Wizyta w takim miejscu uzmysławia młodym ludziom do czego doprowadziła nazistowska ideologia. Zgodnie ze słowami przewodnika to czy pamięć o tych wydarzeniach przetrwa zależy od nasz wszystkich. Jesteśmy tę pamięć winni wszystkim bezimiennym ofiarom nazistowskiej agresji. Znicz pozostawiony przez uczniów naszej szkoły jest symbolem tej pamięci.
Pamiętamy o zmarłych
Tradycją naszej szkoły jest odwiedzenie cmentarzy przed 1 listopada. Uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami odwiedzili miejsca upamiętniające zmarłych walczących podczas II wojny światowej i w czasach powojennych znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Lipsku. Zapalili świece i wspominali ważne dla regionu wydarzenia historyczne. Celem akcji jest kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku oraz wdrażanie do odpowiedniego zachowanie się w miejscach pamięci.
Przedszkolaki pamiętają
W dniu 30 października dzieci z przedszkola wybrały się na cmentarz parafialny w Lipsku aby zapalić znicze na grobach zmarłych. Przed wyjściem dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały tekże, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłym
i osób odwiedzających to miejsce.
Dzień Dyni w przedszkolu
29 października br., wszystkie grupy przedszkolne świętowały "Dzień Dyni". Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których poznaliśmy bardzo zdrowe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia dzieci przyniosły udekorowane dynie oraz ubrały się na pomarańczowo. Przedszkolaki wzięły udział w przeróżnych zabawach z udziałem dyni tj.:własnoręcznie zrobiły masę plastyczną - dynolinę, slalom dyniowy, wulkan dyniowy, dyniowe kodowanie. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.
18
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej
Dnia 29 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Na uroczystość przybyli rodzice uczniów klasy pierwszej, nauczyciele i uczniowie klas starszych. Wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły - Pani Monika Gajak. Gotowi, odświętnie ubrani uczniowie przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności przed publicznością. Do zadań, które dzieci miały wykonać należały recytacja wierszy, śpiewanie piosenek i taniec. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Potem nastąpił akt pasowania na ucznia przez dyrektora szkoły. Tym samym siedmiolatki zostały oficjalnie uczniami klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Lipsku. Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia oraz książki. Uwieńczeniem tego niezwykłego wydarzenia zostały wspólne zdjęcia. Najmłodszym uczniom szkoły życzymy samych sukcesów oraz niezapomnianych chwil, a Rodzicom wielu powodów do dumy ze swoich dzieci.
2
Właściwości magnesu
Uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach badawczych, których celem było poznanie właściwości magnesu za pomocą doświadczeń i obserwacji. Magnetyzm to takie tajemnicze zjawisko niczym magia. To wielka siła, która działa na naszej planecie i w całym Wszechświecie. Trzecioklasiści poznawali właściwości magnesu w toku wielu ciekawych zabaw i eksperymentów. Dowiedzieli się, że:
- magnesy mają dwa bieguny północny i południowy,
- magnesy o takich samych biegunach odpychają się, natomiast o różnych biegunach przyciągają się;
- magnes przyciąga spinacze, szpilki, agrafki - rzeczy metalowe;
- magnes nie przyciąga rzeczy szklanych, plastikowych, papierowych, drewnianych;
- magnes przyciąga metalowe przedmioty przez kartkę, stolik.
Następnie wszyscy uczniowie wykonali obrazki na tablicy magnetycznej według własnego pomysłu lub dołączonych do zestawu przykładowych wzorów. Tablice magnetyczne to doskonały sposób na nudę! Można rysować na nich, jak na kartce papieru. Wystarczy, że uczeń dotknie odpowiedniego otworu rysikiem z magnesem, a kulka znajdująca się wewnątrz tablicy uniesie się i wypełni otwór. Zabawy z magnesami uczniom bardzo podobały.
7
Europejski Tydzień Kodowania w przedszkolu
Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe w ciekawy i interesujący sposób. To międzynarodowa akcja skierowana do wszystkich, którzy chcą rozpocząć lub kontynuowac swoją przygodę z kodowaniem. Akcja ta ma na celu pokazanie, że programowanie może być ciekawe i przydatne. Uczy kreatywności, logicznego myślenia, spostrzegawczości i umiejętności myślenia problemowego. Przedszkolaki również aktywnie włączyły się do inicjatywy, poznając nowe technologie, bawiąc się w kodowanie na dywanie, poprzez gry i zabawy logiczne z wykorzystaniem maty do kodowania, kolcków korbo oraz innych przyborów.
12