Aktualności
Nawigacja
Życzenia świąteczne
Cud betlejemskiej nocy
20 grudnia przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyły się jasełka, które poprzedziły występy grup przedszkolnych. Słowo wstępu wygłosili ks. Józef Bednarski oraz ks. dr Witold Słotwiński. Najmłodsi wykonawcy z dużym przejęciem i zaangażowaniem odegrali powierzone im role, za co w finale zebrali gromkie brawa. Natomiast przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej „Cicha noc…” zostało wykonane przez uczniów klasy II, III i IV pod kierunkiem pani Joanny Konopki i pana Stanisława Momota. Nowonarodzonemu Bożemu Synowi śpiewali aniołowie, a przy dźwiękach kolęd wykonanych wspólnie przez szkolny chór, młodych artystów i publiczność, do szopki z Bożym Dzieciątkiem, Maryją oraz Józefem przywędrowali ubodzy pasterze i Trzej Królowie. Dzieci w sposób ciekawy i wzruszający przybliżyły widzom wydarzenia związane z narodzinami Jezusa. Pięknie wykonane kolędy i pastorałki, profesjonalna gra młodych aktorów, różnobarwne stroje, bogata scenografia, a przede wszystkim przesłania jasełek przykuły uwagę odbiorców i przeniosły ich w niezwykłą atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Czas spędzony na oglądaniu jasełek był bardzo mądrym i głębokim przygotowaniem do przeżywania tegorocznych świąt, skłaniającym do refleksji i zatrzymania się na chwilę w tym „zabieganym” świecie.
2
Betlejemskie Światło Pokoju
Betlejemskie Światełko Pokoju To inicjatywa, która symbolizuje nadzieję, pokój i jedność w okresie świątecznym. Światełko to pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem i jest przekazywane przez skautów na całym świecie, niosąc przesłanie miłości i pokoju. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji ,a w kraju harcerze i zuchy przekazują co roku świato do różnego rodzaju instytucji ,władz , organizacji i zwykłych ludzi .Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje nie tylko do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych, sytuacji w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka, ale również to zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi i chęć pozostawienia tego świata choć trochę lepszym niż go zastaliśmy pokazuje, że "Kochaj czynem" to nie tylko hasło, lecz postawa życiowa Uczniowie naszej szkoły też brali udział w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju do Gminy Zamość na ręce Pana Wójta , do Komendy Policji w Zamościu , do Schroniska im.Brata Alberta jak i przekazali BŚP w kościele parafialnym w Lipsku
Warsztaty Bożonarodzeniowe w Przedszkolu
16 grudnia w naszym przedszkolu zostały zorganiozowane warsztaty świąteczne. Wszystkie grupy przedszkolne wraz z paniami wykonały wiele ciekawych ozdób choinkowych. Były to m.in., bombka z talerzyka papierowego wyklejona bibułą oraz zawieszki na choinkę z masy solnej i porcelanowej. Wspólna twórczość w atmosferze zabawy, zaangażowanie, przeżyte emocje, a co najważniejsze czas, który dzieci spędziły razem, to bardzo cenne doświadczenie. Był to naprawdę mile spędzony przedświąteczny czas.
2
Pamiętamy - 43 rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Z okazji 43 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego cała społeczność szkolna zebrała się na apelu poświęconym wydarzeniom z grudnia 1981 roku. Uczniowie klasy 8 omówili przyczyny, przebieg oraz konsekwencje działań podjętych przez władze PRL-u. Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja fotografii oddających realia tamtych czasów. Wszyscy w skupieniu wysłuchali przygotowanej prezentacji oraz uczcili pamięć ofiar komunistycznych represji.
21 edycja akcji „Tak. Pomagam!”
W dniu 6 grudnia odbyła się akcja charytatywna "Tak. Pomagam!" organizowana przez Caritas Polska. Wolontariusze z klasy piątej naszej szkoły prowadzili zbiórkę darów dla ubogich rodzin w markecie Carrefour. Łącznie zebrali ponad 100 kg żywności długoterminowej. Jesteśmy bardzo dumni, że nasi uczniowie wykazują się zaangażowaniem i bezinteresowną pomocą dla wszystkich potrzebujących.
Choinki Korbo - kreatywne pierwszaki
Święta już niedługo, dlatego tym razem zajęcia z klockami przebiegły w świątecznym nastroju. Uczniowie klasy 1 podczas pracy z klockami Korbo wykazali się dużą kreatywnością. Dzieci doskonale się bawiły budując z klocków kolorowe choinki. Była doskonała nauka i zabawa. Uczniowie rozwijali koncentrację, logiczne myślenie oraz pracę w grupach.
Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej
5 grudnia w hali sportowej w Płoskiem odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej, w którym rywalizowały drużyny ze szkół podstawowych z okolicznych miejscowości. W sportowym wydarzeniu wzięła również udział reprezentacja Szkoły Podstawowej w Lipsku, która zakończyła zmagania na 5. miejscu.
Królem strzelców całego turnieju został Marcel Kudyk z klasy 4. Gratulujemy!
Sukcesy Edukacyjne
"Bankowcy dla Edukacji" - ciekawe lekcje
Uczniowie z klas IV - VIII wzieli udział w lekcjach online "Bankowcy dla Edukacji". Celem projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Dzięki tej lekcji uczniowie dowiedzieli się czym różni się oszczędzanie od inwestowania, poznali zasady bezpiecznych płatności w Internecie i płatności mobilnych, zapoznali się z działaniem lokaty i kapitalizacji odsetek, zaznajomili się z rolą Komisji Nadzoru Finansowego oraz poznali zagadnienie dywersyfikcja jako podstawową zasadę bezpiecznego inwestowania. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni zagadnieniami dotyczących niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.
Mikołajki w przedszkolu
"6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
Akiedy rozda już prezenty
wraca do nieba uśmiechnięty"6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ - niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki i recytowały wierszyki. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
5
Mikołajki w klasach I-III
W dniu 6 grudnia w naszej szkole miały miejsce długo oczekiwane Mikołajki. Jednym z punktów programu w klasie II było dekorowanie pierniczków. Dzieci z radością i zaangażowaniem tworzyły kolorowe i pachnące ciasteczka, używając przeróżnych posypek, lukrów i ozdób. Każdy pierniczek był unikalny i odzwierciedlał kreatywność i pomysłowość małych twórców. Największą niespodzianką dla uczniów była wizyta Świętego Mikołaja. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na moment, kiedy będą mogły spotkać Mikołaja osobiście. Każde dziecko otrzymało od niego upominek, a uśmiechy na twarzach maluchów były bezcenne. Mikołaj znalazł czas, aby porozmawiać z każdym z uczniów i wysłuchać ich świątecznych życzeń. Mikołajki były wyjątkowym dniem pełnym radości, zabawy i świątecznej atmosfery. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli oraz wsparciu rodziców, uczniowie mogli przeżyć niezapomniane chwile i poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. Takie wspólne wydarzenia nie tylko integrują społeczność szkolną, ale również wnoszą wiele radości i pozytywnych emocji.
5
Mikołaj w naszej szkole
6 grudnia zgodnie z tradycją w progi naszej szkoły zawitał długo oczekiwany gość, czyli Święty Mikołaj. Na ten dzień czekały wszystkie dzieci, zarówno przedszkolaki. jak i uczniowie klas I – VIII. Podczas odwiedzin Świętego Mikołaja w salach lekcyjnych, dzieci śpiewały swojemu gościowi piosenki, kolędy i recytowały wiersze. W czasie wręczania prezentów Święty Mikołaj rozmawiał z dziećmi, pytał czy były grzeczne i zachęcał do czynienia dobra. W klasach zapanowała radosna atmosfera, a otrzymane prezenty bardzo się podobały. Mikołaj sprawił, że dzień był wspaniały, wyjątkowy, pełen radości, życzliwości i uśmiechu. Święty Mikołaj obiecał również, że odwiedzi naszą szkołę w przyszłym roku – o ile wszyscy będą grzeczni!
3
Warsztaty bożonarodzeniowe
Okres przedświąteczny to czas pełen radości, kreatywności i wspólnej zabawy. W tym roku uczniowie klas 1-5 mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach bożonarodzeniowych w ZDK, podczas których własnoręcznie tworzyli różnorodne ozdoby świąteczne. Pierwszym zadaniem dzieci było wykonanie aniołków z papieru. Kolejną atrakcją było robienie tradycyjnych łańcuchów ze słomy. Przygotowane materiały oraz staranność w wykonywaniu zadania sprawiły, że dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi artyści. Nie mogło zabraknąć także podłaźniczki – tradycyjnej polskiej ozdoby świątecznej. Dzieci z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem tworzyły własne podłaźniczki, używając jodłowych gałązek, papierowych ozdób i innych naturalnych materiałów. Efekty ich pracy były naprawdę imponujące. Warsztaty bożonarodzeniowe były nie tylko świetną zabawą, ale również wspaniałą okazją do nauki i rozwijania umiejętności manualnych. Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli lepiej poznać stare, polskie tradycje świąteczne oraz poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
34
Pasowanie na przedszkolaka
„Poezja i bajka słowem i pędzlem malowana” – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w konkursie plastycznym „Poezja i bajka słowem i pędzlem malowana” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość w Mokrem. Zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do wiersza lub prozy wybranego poety lub pisarza polskiego. 29 listopada 2024r odbyło się w bibliotece podsumowanie konkursu, w czasie którego wręczono nagrody i wyróżnienia 27 uczniom z naszej szkoły. W kategorii przedszkole wyróżnienie otrzymała Antonina Smyk. Natomiast w kategorii uczniów z klas I-III zostali nagrodzeni: Sara Kucharska (I miejsce), Mateusz Smyk (I miejsce), Hanna Czerwonka (II miejsce), Martyna Lewusz (II miejsce), Zofia Maj (III miejsce), Zuzanna Maluga (III miejsce). Wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymali: Mikołaj Dębski, Sebastian Mielnik, Lena Presz, Oskar Zając. Z kolei w kategorii klas IV-VIII nagrody otrzymali: Sylwia Radlińska (I miejsce), Gabriel Jasiński (II miejsce), Martyna Kowalczuk (II miejsce), Julia Czerwonka (II miejsce), Gabriela Skóra (III miejsce), Przemysław Ścibak (III miejsce), Aleksandra Greszta (III miejsce). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Marcel Kudyk, Mateusz Łyś, Antoni Mogielnicki, Franciszek Nogas, Jan Nogas, Mateusz Nowakowski, Julian Piróg, Milena Czop, Szymon Smyk. Prace nagrodzone i wyróżnione w ramach konkursu, zostaną przesłane do Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie i wezmą udział w konkursie ogólnopolskim „Poezją malowane”. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu i trzymamy kciuki za naszych uczniów.
Andrzejki
28 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością, każdy chciał poznać co czeka go, kim zostanie, dokąd wyjedzie, kogo poślubi…… Tańczyliśmy w rytm muzyki zaproponowanej przez DJ i świetnie się bawiliśmy a rodzice zadbali o poczęstunek. Do zabawy włączył się też Samorząd Uczniowski z naszej szkoły. Koledzy odwiedzili nas, przynosząc nam nowy zestaw wróżb. Miło spędziliśmy czas, a andrzejkowe wróżby traktujemy z przymrużeniem oka.
Andrzejki w przedszkolu
Andrzejki w przedszkolu to już tradycja. W tym roku przedszkolaki uczestniczyły w wielu zabawach, w których z przymrużeniem oka poznawały swoją przyszłość, wybrany zawód, wymarzoną pracę i podróż. Andrzejkowe wróżenie zaskoczyło tradycyjnym laniem wosku. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce, którą prowadził Dj. Andrzejki były wspaniałą zabawą dostarczającą wielu przeżyć i emocji, jak również okazją do do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże, ale pewne jest to, że andrzejki przyniosły dzieciom wiele radości i były wspaniałą okazją do współnej zabawy.
7
Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu
25 listopada br., przedszkolaki ze wszystkich grup w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem - misiem lub misiowymi akcesoriami. Przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze, o misiach, bawiły się przy piosenkach. Korzystając w tym dniu z pięknej pogody przedszkolaki spacerowały w okolicy przedszkola ze swoim mmisiem, a na placu przedszkolnym brały udział w zabawach ruchowych. Ten dzień był pełen uśmiechu , radości oraz współnej zabawy z ulubionym misiem.
6
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W naszej szkole po raz kolejny obchodzony był Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w tym roku przypadł na dzień 15 listopada. Już na kilka dni przed obchodami nauczyciele matematyki przypominali o zbliżającym się wydarzeniu, rozwieszono w szkole plakaty oraz „ściągawki” z tabliczki mnożenia. W zabawie wzięły udział klasy III-VIII. W pierwszym etapie uczniowie musieli wykazać się znajomością tabliczki mnożenia przed ekspertami (uczniowie klasy VIII, Miłosz Łapa i Dawid Cisek), a następnie zmagania matematyczne połączono z grą sportową polegającą na trafieniu do bramki piłeczką do hokeja po uprzednim podaniu rozwiązania zagadki matematycznej. Najlepsi zawodnicy otrzymali dodatkowo zadania z łamigłówkami. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Musimy pamiętać że matematyka towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby. Gratulujemy Mistrzom Tabliczki Mnożenia, a wszystkim uczestnikom dziękujemy. Organizatorem ŚDTM w Polsce jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego.
7