Podczas Walentynek przedszkolaki na zajęciach popołudniowych bawiły się cieczą nienewtonowską. Mąka ziemniaczana w połączeniu z wodą i czerwonym barwnikiem spożywczym tworzy masę o zaskakujących właściowościach. Jak widć na zdjęciach to świetna zabawa, a także niezwykłe doznania sensoryczne oraz ćwiczenie rączek.
Aktualności
Nawigacja
Ciecz nienewtonowska- to świetna zabawa sensoryczna
- 6
Ferie w przedszkolu
W czasie ferii w naszym przedszkolu dzieciaki nie próżnują. Dużo ćwiczą usprawniając motorykę małą i dużą, obchodziły też Dzień Kota. Była kocia gimnastyka, poznały ciekawostki o kotach, utrwalały części ciała kota. Wykonały tez pracę plastyczą, piły mleko oraz przeprowadzały eksperymenty. Każdy dzień jest pełen uśmiechów, i naprawdę u nas nie ma nudy.
12
Bezpieczne ferie 2025
Od 17 lutego 2025 r. w naszym województwie rozpoczynają się ferie zimowe i będą trwały do 2 marca. Dla dzieci i młodzieży to wolny czas, który spędzamy aktywnie w domu i poza domem. W naszej szkole została zaprezentowana gazetka okolicznościowa, z ktorą wszyscy uczniowie się zapoznali. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, a wtedy unikniemy zagrożeń i ferie spędzimy bezpiecznie.
„Anioły, Aniołki, Aniołeczki” – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w konkursie plastycznym „Anioły, Aniołki, Aniołeczki” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość w Mokrem. W konkursie udział wzięły dzieci
w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I-VII. Celem konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać Anioła. Konkurs miał na celu upowszechnienie inicjatyw twórczych, stworzenie możliwości prezentacji prac osób uzdolnionych manualnie, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań technikami plastycznymi oraz kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.Wręczenie nagród odbyło się 14 lutego 2025r. w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem. I miejsce w kategorii przedszkole zajął Krystian Kaszyca (4 lata). Natomiast wyróżnienia otrzymały prace wykonane przez: Antoniego Walkowiaka, Martynę Lewusz, Milenę Nowakowską, Hannę Czerwonkę, Oliwię Guziak, Zofię Maj, Zuzannę Malugę, Marcela Kudyka, Mateusza Nowakowskiego, Jana Nogasa, Franciszka Nogasa, Antoniego Mogielnickiego, Mateusza Łysia, Juliana Piróga, Martynę Kowalczuk, Dominikę Popik, Szymona Smyka, Julię Czerwonkę, Patryka Dymskiego, Antoniego Stopę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Młodym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
1
Wyjazd na lodowisko
Dnia 14 lutego 2025 roku odbyła się wycieczka klas 4-8 do Zamościa. Na samym początku udaliśmy się na lodowisko, gdzie uczniowie szlifowali swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Niektóre osoby prezentowały naprawdę wysoki poziom. Byli też tacy, którzy na łyżwach jeździli pierwszy raz. Uczniowie świetnie się bawili. Po lodowisku udaliśmy się do restauracji McDonalds. Wyjazd był bardzo udany.
5
Walentynki w przedszkolu
Walentynki to radosne i kolorowe święto, które i w tym roku było celebrowane w naszym przedszkolu. Takie dni mają na celu promowanie miłości, przyjaźni i życzliwości wśród maluchów. Dzieci przygotowały włsanoręcznie kartki walentynkowe dla swoich kolegów i koleżanek, ozdabiając je serduszkami, kolorowymi napisami lub naklejkami. Nie zabrakło zabaw tematycznych, wspólnego malowania serduszek czy tańców w rytmie walentynkowych piosenek oraz wykonania walentynkowych serduszek z długopisów 3d przez zerówkę. Atmosfera była bardzo przyjazna i pełna uśmiechów. Takie święto pozwala dzieciom wyrażać emocje i uczyć dzieci wartości jakim jest współpraca, empatia i szacunek dla innych.
12
Walentynkowa poczta
14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni. Uczniowie z naszej szkoły także pamiętali o dnu zakochanych. Z tej okazji, jak co roku samorząd uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Korespondencja została rozdzielona podczas apelu walentynkowego. Wszystkie kartki były kolorowe i starannie przygotowane. Prócz uczniów kartkami obdarowani zostali także nauczyciele.
2
Bal karnawałowy
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Pomysłowość dzieci i rodziców w przygotowaniu strojów okazała się ogromna. Na sali pojawiało się sporo kolorowych postaci spragnionych zabawy. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek – można było spotkać księżniczki, wróżki, smoka, rycerzy, piratów, strażaków … nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich. Nad całością czuwały wychowawczynie klas, które zadbały o dobry nastrój wszystkich uczestników.
Na następny bal za rok!
2
WARSZTATY MINI LAB
Uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w pokazach chemicznych prowadzonych przez doświadczonych chemików z MINI LAB w Zamościu. W czasie pokazów uczniom zaprezentowano najciekawsze eksperymenty: widowiskowe, zaskakujące, kolorowe. Poznali, jakie działanie ma sok z czerwonej kapusty, i jak zmienia się jego kolor po dodaniu różnych związków dostępnych w każdej kuchni. Największą atrakcją dla uczniów były doświadczenia z suchym lodem i „płonąca dłoń”. Tak spędzony czas świetnie uzupełnił wiedzę zdobytą na zajęciach przyrody czy chemii. W trakcie wszystkich pokazów chętni uczniowie mogli służyć pomocą przy wykonywaniu doświadczeń.
28
Mini Lab w przedszkolu
10 lutego nasze przedszkole odwiedziło mini labolatorium " Mini Lab" z Zamościa. Dzieci ze wszystkich grup wiekowych miały możliwość uczestniczenia w pokazach chemicznych. Było to widowisko, podczas którego mogły obserwować doświadczenia chemiczne oraz brać w nich czynny udział. "Mini Lab" zaprezentował przedszkolakom szereg ciekawych i bardzo efektownych doświadczeń chemicznych. Głównym celem spotkania było rozbudzenie wyobraźni dziecięcej oraz zapoznanie z nowymi zjawiskami i pojęciami. Nasze przedszkolaki uwielbiają odkrywać to co nowe i nieznane, dlatego pokazy sprawiły dzieciom wiele satysfakcji oraz wzbogaciły je o nowe doświadczenia i wiadomości.
10
Za co kocham Babcię i Dziadka?!
Ze względu na panującą grypę w tym roku i wiele innych chorób w naszym otoczeniu uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka nie odbyła się. Dzieci z naszego przedszkola postanowiły zrobić niespodziankę i przedstawić w formie nagrania występ dla Kochanej Babci i Dziadka oraz wyrazić słowami jak bardzo i za co ich kochają.
Zapraszamy do ogladania - przedszkolaki wraz z paniami
Bal karnawałowy w przedszkolu
Karnawał to czas balów tanecznych i szaleńst, którym towarzyszy muzyka i zabawa. Dzieci z naszego przedszkola również miały okazję wspólnie się pobawić oraz zintegrawać podczas balu. Dla przedszkolaków to dzień szczególny, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Dzieci tego dnia miały okazję przebrać się za różne postacie z bajek i nie tylko. Na balu spotkać można było m in., wróżki, księżniczki, rycerzy, policjantów, Spider - manów, kosmonautów i wiele innych postaci. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca. Balowa atmosfera na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.
11
Wolność. Czy naprawdę „kocham i rozumie”?
Lekcja muzealna online Czym dla Ciebie jest wolność? O czym marzy młody człowiek? A jak te marzenia zmieniają się gdy dorasta? Tak postawione pytania były punktem wyjścia do lekcji muzealnej przeprowadzonej przez edukatora z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, w której uczestniczyli uczniowie klasy ósmej. Spotkanie odbyło się w formie online i zaznajomiło uczniów z zagadnieniem niemieckich obozów jenieckich działających podczas II wojny światowej. Uczniowie dowiedzieli się kto zgodnie z międzynarodowym prawem mógł otrzymać status jeńca wojennego oraz czym różnił się obóz jeniecki od obozu koncentracyjnego. Niezwykle ciekawe okazały się zdjęcia zbiorów muzealnych, które stanowią pamiątki tj. listy do i od rodzin i bliskich osadzonych w obozie, pamiętniki, oraz tzw. nieśmiertelniki. Była to lekcja historii w nieco innej niż zwykle formie. Podjęta tematyka była bardzo ciekawa i pouczająca.
Dzień Pizzy w przedszkolu
Pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw na świecie. Uwielbiają ją zarówno dzieci, jak i dorośli, dlatego w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Podczas zajęć dzieci poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się z jakiego kraju pochodzi oraz poznały składniki, które są niezbędne do jej przygotowania. Najbardziej wyczekiwanym punktem tego dnia było przygotowanie własnej pizzy oraz jej zjedzenie. Było pysznie i kolorowo!
11
Zajęcia logopedyczne w 5 latkach
Mowa to nie tylko akt wypowiadania dźwięków, ale też rozumienie, dlatego też grupa 5 latków, ćwiczy codziennie aparat mowy poprzez dmuchanie piórek, papierków (kto dalej, kto wyżej), przenoszenie papierków za pomocą słomki, dmuchanie balonów, dmuchanie w kubeczki (zawody - który kubeczek szybciej u mety), śpiewanie piosenek znanych dzieciom, naśladowanie głosów zwierząt, np., piesek szczeka hau, hau, kotek miauczy miau, miau, kurka gdacze ko, ko, itd.
Jestem bezpieczny - spotkanie z policjantem
4 lutego 2025 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I - VIII z Panem Dariuszem Kuropatnickim - policjantem Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, pracujący w zespole do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci, cyberprzemoc, uzależnienia od Internetu oraz przedstawił najważniejsze zasady bezpiecznych ferii zimowych. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie uczniów. Policjant mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników. Funkcjonariusz odpowiedział na pytania, rozwiewając wątpliwości dotyczące zarówno bezpieczeństwa w sieci, jak i zasad bezpieczeństwa podczas ferii.
Zabawy matematyczne w grupie 5 latków - Motylki
Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. W naszym przedszkolu cyklicznie prowadzone są zajęcia z matemyki. Przedszkolaki uczestniczą w zabawach matematycznych dostosowanych do ich wieku. Zabawy matematyczne w przedszkolu przede wszystkim bawią, ale także uczą i rozwijają. Grupa 5 latków w tym tygodniu utrwalała znak dodawania, sumowały przedmioty, oraz rozwiązywały proste zadania matematyczne. Ćwiczyły układanie rytmów oraz przeliczanie kolorowych piłeczek w zakresie do 10. Słuchjąc opowiadania matematycznego przeliczały ile zwierzatek spotkały w lesie.
Spotkanie z policjantem w przedszkolu
We środę w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie przedszkolaków z policjantem z Komendy Miejskiej w Zamościu. Dzieci poznały specyfikę pracy policjanta.Pan policjant w formie praktycznej przypomniał dzieciom podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz jak zachować się , gdy spotkają groźnego psa. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do ogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne!
Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna
Uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej, której celem było popularyzacja i poszerzanie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecji. Do zimowej edycji z całej Polski na poziomie I (klasy 4-6) przystąpiło 1756 uczniów.
Najlepsi okazali się :
Julia Czerwonka /kl.6/ VI miejsce
Marcel Sarzyński /kl.6/ IX miejsce
Milena Czop /kl.5/ XII miejsce
Gratulacje !!!
Warsztaty z krytycznego myślenia
W środę (29.01) uczniowie klasy siódmej i ósmej wzięli udział w dedykowanym dla nich warsztacie na temat krytycznego myślenia. Zajęcia odbyły się w formie spotkania online z trenerem Centrum Edukacji Obywatelskiej. Był to jeden z elementów projektu edukacyjnego dla szkół i nauczycieli pn. „Kurs edukacji globalnej”, w który zaangażował się nauczyciel wiedzy o społeczeństwie. Centrum Edukacji Obywatelskiej to organizacja, która od 30 lat tworzy programy dla edukacji. W swoich działaniach edukacyjnych podejmuje tematy ważne dla współczesnego świata, m.in. wyzwania związane z globalizacją. Podczas warsztatu uczniowie i uczennice zostali zaangażowani w szereg praktycznych zadań, które pomogły odpowiedzieć czym jest krytyczne myślenie. Analizując autentyczne wpisy z sieci, pracując w grupach nabywali umiejętność krytycznego podejścia do źródeł. Trener przekonywał uczniów, że mają moc podejmowania decyzji i są pierwszą linią obrony w walce z dezinformacją. Każdy z nas, każdego dnia spotyka się z natłokiem informacji, nie omija to również młodych ludzi. Umiejętność weryfikacji źródeł, odróżniania nieprawdziwych informacji jest niezwykle cenna. Uczniowie bardzo pozytywnie ocenili warsztat.