Żonkil to kwiat będący symbolem pamięci o mieszkańcach getta warszawskiego, którzy 19 kwietnia 1943 roku stanęli do walki. Świadomi tragicznej sytuacji w jakiej się wówczas znaleźli podjęli decyzję o wznieceniu powstania. Mimo, że walka ta skazana była na porażkę, wierzyli, że sięgając po broń będą odchodzić z godnością. Nasza szkoła, jak co roku, we współpracy z Polin Muzeum Historii Żydów Polskich zaangażowała się w Akcję Żonkile, która ma na celu przywołanie pamięci o tych wydarzeniach. Tegoroczna akcja objęła swoim zasięgiem prawie sześć tysięcy szkół z całej Polski. Uczniowie podczas lekcji historii (w klasach starszych) oraz zajęć z wychowawcą (w klasach młodszych) korzystali z materiałów przygotowanych przez Muzeum Polin i dedykowanych do wskazanych grup wiekowych. Przygotowane animacje, filmy, opowiadania i warsztaty przybliżyły uczniom okrucieństwa II wojny światowej i holocaustu. Były one również okazją do rozmowy o kulturze i religii żydowskiej, o prawach człowieka i ich ochronie, a także o uczuciach i emocjach.
Nawigacja
UDZIAŁ W AKCJI “ŻONKILE”
Mali recytatorzy z naszego przedszkola
24 kwietnia 2024r. w siedzibie Biblioteki Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyła się XVI Edycja Konkursu Recytatorskiego "O Laur Najlepszego Recytatora Gminy Zamość". Nasze przedszkole reprezentowały Jowita Popik (gr. Pszczółki), Natalia Sałaban (gr. Motylki) oraz Tomasz Dążałowicz (grupa 6-latków). Obie dziewczynki otrzymały wyróżnienie i książki, a Tomek - dyplom oraz nagrodę książkową. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Gminny Konkurs Ekologiczny ,,Skarby przyrodnicze i kulturowe Gminy Zamość”
22 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Sitańcu odbył się II etap Gminnego Konkursu Ekologicznego ,,Skarby przyrodnicze i kulturowe Gminy Zamość”. W teście wiedzy o obszarach chronionych, przystaniach kulturowych i szlakach turystycznych na terenie Gminy Zamość naszą szkołę reprezentowała Julia Czerwonka, zajmując III miejsce. W części plastycznej nagrodę otrzymali: Michał Gajak I miejsce, Przemysław Ścibak III miejsce. Zwycięzcom gratulujemy !
Sukces Przemka w konkursach plastycznych
Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców spośród 607 pięknych, kolorowych prac nadesłanych na Wojewódzki Konkurs Plastyczny "WIELKANOCNA KARTKA ZE ZWIERZĘCIEM Z ZAMOJSKIEGO ZOO". Jeden z naszych uczniów, Przemek Ścibak /kl. IV/ zdobył III miejsce. Jego praca została doceniona za niezwykłe umiejętności plastyczne. Warto dodać, że Przemek został również uhonorowany podziękowaniem oraz voucherem o wartości 1500 zł za swoje zaangażowanie w promowanie odnawialnych źródeł energii (OZE) i udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Korzystam z OZE każdego dnia”. Prace ucznia powstały pod kierunkiem Pani Moniki Pastuszak. To ogromne wyróżnienie dla niego i naszej szkoły. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za udział.
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Szkół Podstawowych
W środę 17 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Żdanowie odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem turnieju jest: popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzowanie roweru jako środka transportu oraz inspirowanie uczniów i nauczycieli do działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Naszą szkołę reprezentowali:
w kategorii Grupa I:
Dominika Popik, Filip Puk, Damian Albingier, Patryk Dymski - uczniowie klasy IV i V
w kategorii Grupa II:
Michał Gajak, Krystian Greszta, Hubert Sinkiewicz - uczniowie klasy VI i VII.
Podczas turnieju każdy uczestnik rozwiązywał test znajomości przepisów ruchu drogowego, wykonywał zadania praktyczne, jazda rowerem po torze przeszkód i z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Uczniowie dzielnie pokonali tor przeszkód, który był bardzo trudny i znakomicie udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie z I Grupy zajęli IV miejsce! Gratulujemy zaciętej walki i życzymy powodzenia w następnym roku!
Skarby archeologii Lubelszczyzny - lekcja historii
15 kwietnia br. w Centrum Geoturystycznym w Lipsku Polesiu odbyła się inna niż zwykle lekcja historii, a dokładnie archeologii. Uczestniczyliśmy w mobilnej wystawie archeologicznej pt. "Magia ornamentów. Skarby archeologii Lubelszczyzny". Wystawa odwoływała się do dziedzictwa archeologicznego naszego regionu, miała charakter nie tylko edukacyjny ale i sensoryczny. O pracy archeologa uczniowie dowiedzieli się z filmów prezentujących wybrane stanowiska archeologiczne oraz mogli podziwiać, a nawet dotykać eksponaty przygotowane z zastosowaniem nowoczesnych technologii, szczególnie druku 3D. Tak sporządzone kopie zabytków, liczne zdjęcia i ciekawe opisy przybliżyły tajniki pracy archeologa oraz poznać historię sprzed stek lat.
Zupełnie inna lekcja przyrody
15 kwietnia br. w Centrum Geoturystycznym w Lipsku Polesiu uczniowie uczestniczyli również w zajęciach z edukacji przyrodniczej, którą poprowadził Pan Jarosław Kuchta, przewodnik turystyczny. Poszerzyli swoją wiedzę na temat flory i fauny Roztocza, pracy myśliwego oraz leśnika. Rozpoznawali odgłosy leśnych zwierząt oraz nazwy gatunków drzew. Ponadto dowiedzieli się jak należy zachować się w lesie na wypadek spotkania się z dzikim zwierzęciem.
Doświadczenie z soli
Dzieci z grupy Motylki wykonały samodzielnie doświadczenie związane z krystalizają soli. W ciepłej wodzie przedszkolaki wsypywały po łyżeczce sól do momentu, aż przestanie się rozpuszczać i dodały ulubiony barwnik. Na patyczku z pomocą pani wychowawczyni zawiązały sznureczek, który został zanurzony w słonej wodzie. Dzieci położyły go na słoiczku tak, aby sznurek dotykał dna. Po kilku dniach na sznurku pojawiły się małe kryształki. Wciągu następnych dni kryształki rosły. Po około dwóch miesiącach woda całkowicie wyparowała, a na sznurku i słoiku pojawił się osad z soli. Podczas parowania wody ze słoika sól ulega krystalizacji i osadza się na ściankach słoika oraz nitce.Krystalizacja przebiegła w sali- ciepłym pomieszczeniu i dlatego kryształy są małe (w chłodnym pomieszczeniu parowanie wody jest powolne i kryształy są większe). Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli. Doświadczenie to dały dzieciom niezapomniają frajdę, a jak wiemy nauka przez zabawę to jedna z najlepszych metod nauczania.
5
"Kot w butach" - spektakl teatralny
11 kwietnia dzieci z naszego przedszkola miały przyjemność uczestniczyć w spektaklu teatralnym opartym na motywach znanej baśni Charlesa Perrault pt., "Kot w butach". Myślą przewodnią spektaklu była przyjaźń, która jest cenniejsza niż wszystkie bogactwa i skarby oraz wiara w marzenia. I jak to zwykle w bajkach bywa biedny staje sie bogatym, a uczciwość zostaje wynagrodzona, a dobro zwyzięża nad złem .Piękna scenografii, muzyka i wspaniała gra aktorska bardzo spodobała się dzieciom, które jak za dotknięciem magicznej różdżki przeniosły się w świat bajki. Było to niezwykle kolorowe, żywiołowe, roztańczone i rozśpiewane widowisko teatralne. Po spektaklu dzieci wraz z paniami udały się na edukacyjny spacer po parku miejskim i starówce w Zamościu.
9
Dzień Dobra 2024
Dnia 5 kwietnia uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w Dniu Dobra - diecezjalnym spotkaniu wolontariuszy, któro stanowi Święto Patronalne Caritas. Było to podziękowanie za tworzenie dzieła jakim jest Caritas. Tego dnia wolontariusze uczestniczyli we mszy świętej w Katedrze w Zamościu, rozgrywkach sportowych i tańcach integracyjnych. Za swoją oddaną pracę na rzecz fundacji otrzymali pamiątkowe medale.
Spektakl „Niezwykłe życie podwodnych zwierząt”
„Niezwykłe życie podwodnych zwierząt” to poruszająca opowieść o magii przyjaźni i czynienia dobra, które będąc najwyższymi wartościami na świecie są w stanie przezwyciężyć problem coraz częściej doskwierającej samotności. 8 kwietnia uczniowie klas I-III zostali wprowadzeni w niesamowity świat podwodnych zwierząt, o którym opowiedziała m.in. Ośmiornica, która często "siedzi w sieci". Dynamiczny przebieg widowiska, zabawne dialogi, bajkowe piosenki, piękne kostiumy, wspaniała scenografia i profilaktyczny charakter - wszystkie te elementy zapewniły intensywne przeżycia i zaangażowały dzieci do aktywnego udziału w spektaklu, który na długo w pozostanie w ich pamięci.
1
Niebieskie Motyle
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości i propagowanie wiedzy na temat spektrum autyzmu. Warto podkreślić, że wśród nas żyją osoby z autyzmem, a autyzm to nie choroba. Osoby ze spectrum autyzmu inaczej postrzegają świat, są wrażliwe na bodźce i mają problemy w komunikacji. Motywem obchodów jest KOLOR NIEBIESKI. To ukłon w kierunku osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Na znak solidarności pierwszoklasiści założyli niebieskie ubrania
12
Bezpieczeństwo jest najważniejsze!
26 marca br uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa. Prowadzący na podstawie ciekawych przykładów i filmów dostarczył niezbędnej wiedzy, która przygotuje ich na otaczające zagrożenia, zarówno w sferze relacji interpersonalnych, jak i zagrożeń zewnętrznych (np. relacje z nieznajomymi, zachowania w sytuacji zagrożeń klęskami żywiołowymi, zachowania w sytuacji zagrożeń terrorystycznych). Zajęcia online zostały przeprowadzone przez p. Przemysława Jakóbczyka z Fundacji Akademia Samodzielności
11
Tworzymy Baranki Wielkanocne
Uczniowie klasy IV w marcu uczestniczyli w kreatywnych zajęciach plastycznych, podczas których tworzyli urocze Baranki Wielkanocne z gliny. Dzięki prostym w obsłudze materiałom, dzieci mogły wyrazić swoją wyobraźnię, tworząc niepowtarzalne prace. Efekty ich pracy były imponujące, a zajęcia nie tylko dostarczyły radości, ale także rozwijały zdolności manualne i kreatywność. Dziękujemy wszystkim za udział i fantastyczne prace!
GABRIELA SKÓRA LAUREATKĄ KONKURSU PLASTYCZNEGO "KARTKI WIELKANOCNE GMINY ZAMOŚĆ 2024"
Przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Wielkim Konkursie Plastycznym „Kartki Wielkanocne Gminy Zamość 2024”. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Wysokiem. Celem konkursu był projekt plastyczny kartki świątecznej, która miała oddawać głębokie wartości religijne Świąt Wielkanocnych w kulturze chrześcijańskiej oraz zawierać motywy i symbole religijne lub obrzędowe, odnoszące się do Świąt Wielkanocnych. Praca Gabrieli Skóry (kl. IV) zakwalifikowała się do „Wielkiej Piątki”, tj. pięciu prac, które zostaną wykorzystane w produkcji i druku oficjalnych pocztówek świątecznych Gminy Zamość do rozesłania z życzeniami od Samorządu Gminy Zamość. Wyróżnieni z naszej szkoły zostali: Antoni Walkowiak (4 lata), Aleksander Greszta (5 lat), Zuzanna Albingier (6 lat), Lilianna Nocko (6 lat), Zuzanna Maluga (kl. II), Julian Piróg (kl. III), Przemysław Ścibak (kl. IV), Szymon Smyk (kl. IV), Julia Czerwonka (kl. V). Osoby wyróżnione i nagrodzone otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Długopisy 3D na Wielkanoc
Długopis 3D to innowacyjne narzędzie, które otwiera wiele możliwości twórczych podczas przygotowań do Wielkanocy. Dzięki niemu można stworzyć unikalne ozdoby, personalizowane upominki i kreatywne dekoracje, które dodadzą wyjątkowego uroku temu świątecznemu okresowi. W ramach zajęć dodatkowych uczniowie z klasy 2 i 3 stworzyli ozdoby w kształcie króliczków do wielkanocnego koszyczka.
#Laboratoria Przyszłości
6
Mamy Laureatów! - konkurs "DZIUPLAKI roztoczańskich lasów"
19 marca 2024 roku, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego przez Gminę Zamość. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczności. W konkursie wzięło udział aż 225 prac w 4 kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do konkursu, za co serdecznie dziękujemy. W Kategorii I ( 0-6 lat ) praca konkursowa Antoniego Walkowiaka znalazła się wśród pięciu najpiękniejszych prac, w kategorii II (klasy I – III) wyróżnienie otrzymał Szymon Nocko, a w kategorii III (klasy IV – VIII) praca Dominiki Popik także znalazła się wielkiej piątce. Konkurs "DZIUPLAKI roztoczańskich lasów" promuje wartości natury i kreatywność społeczności, budując jednocześnie więzi społeczne. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i talent!
6
Lekcja w kinie - ,,Czy social media mogą być toksyczne?
25.03.2024 roku klasy 4-8 uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych dotyczących ,,Bezpiecznego Internetu” w ZDK Zamościu. Podczas lekcji prowadzonej przez zawodową aktorkę, uczniowie mogli poznać mechanizmy jakimi rządzą się social media, dowiedzieć się co oznacza: catfishing, cyberbullying i multitasking, zrozumieć, jak działa bańka informacyjna i dlaczego social media nas w niej zamykają. Otrzymały również wskazówki co zrobić, żeby media społecznościowe nie wpływały negatywnie na nasze życie . Uczniowie mieli możliwość wypowiadania się, aktywnie uczestniczyli w pokazie. Po lekcji odbyła się projekcja filmu pod tytułem „Dancing Queen,” który poruszał ważne i uniwersalne tematy dla młodzieży, takie jak relacje rówieśnicze i rodzinne, samoakceptacja, przyjaźń, wiara we własne siły, rozwijanie swoich pasji.
Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka to doskonała okazja do poznawania historii i kultury Irlandii przez dzieci. Jest to jeden z najbardziej popularnych "zielonych" świąt na świecie. Dzieci wysłuchały ciekawostek o Irlandii oraz oglądały film edukacyjny. Uczniowie poznali legendę o Leprechaunie - irlandzkim skrzacie i o garncu złota zakopanym na końcu tęczy.
"Trzymaj Formę"
W ostatnim czasie uczniowie klas od czwartej do ósmej mieli wyjątkową okazję uczestnictwa w zajęciach z wychowania fizycznego, w ramach realizacji programu "Trzymaj Formę". Podczas tych lekcji, poznawali znaczenie talerza zdrowego odżywiania – kluczowego elementu odpowiedniej diety. Czym jest talerz zdrowego odżywiania ? talerz zdrowego odżywiania to nie tylko kolorowa paleta smaków, ale przede wszystkim klucz do utrzymania właściwej formy i zdrowia. Podczas zajęć, uczniowie odkrywali, że talerz zdrowego odżywiania powinien być bogaty w różnorodne produkty spożywcze, zapewniające organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Co powinno się znaleźć na zdrowym talerzu? Uczniowie dowiedzieli się, że talerz zdrowego odżywiania powinien zawierać: Warzywa i owoce : Stanowią one podstawę zdrowego odżywiania, dostarczając organizmowi witamin i minerałów. Produkty zbożowe: Takie jak pełnoziarniste produkty piekarnicze, ryż i makaron. Są one ważnym źródłem energii oraz błonnika. Produkty zawierające zdrowe białko: W tym mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe. Białko jest niezbędne do budowy mięśni i regeneracji organizmu. Jak powinien być podzielony talerz zdrowego odżywiania? Uczniowie nauczyli się również, że talerz zdrowego odżywiania powinien być podzielony na odpowiednie części: Pół talerza: Zajmować powinny warzywa i owoce. Im bardziej kolorowy talerz, tym większa różnorodność składników odżywczych. Ćwierć talerza: Powinny zajmować produkty zbożowe, preferując pełnoziarniste opcje. Ćwierć talerza: To miejsce dla produktów zawierających białka, które pomagają w budowie mięśni i utrzymaniu pełnej energii. Dzięki tym zajęciom, uczniowie nie tylko zdobyli wiedzę na temat zdrowego odżywiania, ale również nauczyli się praktycznych zasad, które mogą zastosować w codziennym życiu. Program "Trzymaj Formę" nie tylko stawia na aktywność fizyczną, ale także na równowagę i świadomość tego, co znajduje się na naszym talerzu. Niech zdrowy talerz stanie się codzienną praktyką każdego ucznia, dbając o ich dobre samopoczucie i formę!
10