W okresie zimowym ptakom bardzo trudno znaleźć pożywienie, dlatego dzieci z przedszkola postanowiły zadbać o to, aby ptaki miały co jeść. Zanim jednak przystąpiły do działania, dowiedziały się jak mądrze dokarmiać zwierzęta zimą, aby nieświadomie wyrządzić im krzywdę karmiąc zepsutym jedzeniem albo odpadkami z obiadu. W nszym ogródku przedszkolnym znajduje się karmnik, do którego zimą dzieci wsypują ziarna. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich poocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt. Kontakt ze zwierzętami uczy pomagać, rozwija empatię i troskę
o dobro innych
Aktualności
Nawigacja
Zimą trzeba dbać o ptaki
- 4
Dzień Bezpiecznego Internetu w Przedszkolu
Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł w tym roku na dzień 6 lutego. W naszym przedszkolu obchodziliśmy ten dzień 12 lutego. W ramach wspomnianych obchodów dzieci z grupy Motylki zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii "Sieciaki.pl", które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Film poporzedzony został pogadanką nauczycielki na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego. Doskonale poradziły sobie w konkursie quizowym z pytaniami dotyczącymi obejrzanych bajek. W ramach pracy plastycznej dzieci stworzyły swój własny laptop. W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy: RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE I TELEFONIE!!!
5
Dzień Bezpiecznego Internetu
W trosce o bezpieczeństwo uczniów podczas korzystania z Internetu w dniach 12-16.02.2024 r. obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu (DBI). Głównym partnerem DBI 2024 jest Fundacja Orange, a patronem honorowym Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Nasza szkoła jak co roku włączyła się do akcji i zorganizowała Tydzień Bezpiecznego Internetu w ramach, którego we wszystkich klasach odbyły się lekcje o bezpiecznym Internecie. Uczniowie klas I-VIII podczas lekcji informatyki tworzyli netykiety, projektowali plakaty o zasadach bezpieczeństwa w sieci, oglądali filmy i analizowali wątki o zasadach odpowiedzialnego korzystania z sieci. Rozwiązywali internetowy quiz wiedzy o bezpieczeństwie internetowym przygotowany przez nauczyciela informatyki. Ponadto uczniowie z klasy 7 Miłosz i Michał podczas apelu przedstawili ciekawe informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci m. in. związane z phishingiem i cyberprzemocą.
5
Walentynki 2024
Dzień miłości i przyjaźni za nami. 14 lutego świętowaliśmy na czerwono – kto miał na sobie czerwony element stroju mógł liczyć na zwolnienie z odpytywania czy pisania niezapowiedzianej kartkówki. Jak Walentynki to i poczta. Od poniedziałku do walentynkowej skrzynki były zbierane kartki, które w środę zostały dostarczone do adresatów.
Pamiętajmy o tym, że miłe słowa poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie. Zadbajmy jednak o to, by Święto Walentynkowe nie trwało tylko jeden dzień, ale cały rok .
7
Walentynki w przedszkolu
We środę 14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki. W tym dniu dzieci ubrały się na czerwono, a dzień przepełniony był atrakcjami oraz pogadankami na temat znaczenia miłości i przyjaźni w naszym życiu. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami, m.in., szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, kodowały. Poznały także tradycje walentynkowe, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii. Wyklejały,rysowały i kolorowały serduszka, wykonywały laurki i prace plastyczne, by następnie wręczyć je jako walentynkę swoim kolegom i kolezankom. Nie zabrakło równiez wspólnych tańców przy dźwiękach najpiękniejszych miłosnych piosenek. Dzień upłynął nam wszystkim w bardzo miłej atmosferze!
3
Bal karnawałowy
Półmetek czasu przeznaczonego na naukę już za nami. Przedszkolaki oraz uczniowie niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci balu karnawałowego, który odbył się w naszej szkole 25 stycznia br. Do wspólnej zabawy zaprosił DJ TIGER i przez kilka godzin serwował najnowsze hity z list przebojów, ale też utwory nieco starsze, a wciąż popularne. Pomysłowość dzieci i rodziców w przygotowaniu strojów okazała się ogromna. Na sali można było spotkać kolorowych bohaterów znanych bajek: księżniczki, wróżki, smoka, kolorowe motylki, rycerzy, piratów, strażaków … nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich. Nad całością czuwały wychowawczynie, które zadbały o dobry nastrój. Atrakcją wieczoru dla starszych uczniów była gra słowna „Podaj hasło”, która nie tylko angażowała uczestników, ale także każda runda stawiała przed drużynami niemałe wyzwanie. „Choinka” w naszej szkole jest imprezą integrującą całą społeczność. Ponadto to okazja do bliskiej współpracy z rodzicami, którzy bardzo chętnie pilnują porządku i przygotowują poczęstunek dla swoich dzieci. Dziękujemy Radzie Rodziców za współpracę i współudział w organizacji tej zabawy!
3
Wyjazd na lodowisko
W dniu 26 stycznia br. uczniowie klas IV- VIII uczestniczyły w wyjeździe na łyżwy. Niektórzy uczniowie mieli już doświadczenie w jeździe na łyżwach, podczas gdy inni byli całkowicie nowi w tej dyscyplinie. Wszyscy jednak razem uczyli się, jak jeździć na łyżwach i cieszyli się swoimi postępami. Nauczyciele czuwali nad bezpieczeństwem swych podopiecznych. Wizyta na lodowisku była nie tylko okazją do nauki, ale także do wspólnej zabawy i integracji z innymi uczniami. Wyjazd był niezapomnianym przeżyciem.
3
Międzynarodowy Dzień Klocków Lego
28 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Klocków Lego. Święto powstało na cześć złożenia patentu na klocki LEGO w 1958 roku. W naszej szkole 26 stycznia br. w ramach tego święta uczniowie z klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych brali udział w zajęciach, na których mieli możliwość wykazania się aktywnością twórczą… czyli zbudowaniu z Lego wspaniałych budowli.
Kolejny sukces Huberta!
Dnia 5 stycznia 2024 r. odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej III edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „PRZYSTANEK KRAJOBRAZ - JESIEŃ WOKÓŁ NAS” w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych. Uczeń naszej szkoły, Hubert Sinkiewicz, zdobył drugie miejsce spośród 66 nadesłanych prac w kategorii uczniów klas V – VIII szkół podstawowych, prezentując wyjątkową pracę która wyróżniła się oryginalnością pomysłu, finezją wykonania i bogactwem elementów przyrodniczych. Gratulujemy Hubertowi za to wspaniałe osiągnięcie!
Mamy Laureatów!
Uczniowie z klas I-III uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „FENEK”. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów z edukacji wczesnoszkolnej. Konkurs odbył się 10 listopada 2023r. w formie pisemnej i składał się z 22 zadań zamkniętych. Testy konkursowe składały się z trzech poziomów trudności. Konkurs miał za zadanie motywować uczniów do dalszego rozwoju i wzbudzić miłość do matematyki. Kolorowe ręcznie malowane rysunki oraz bardzo przejrzysta forma testu była przyjazna dla uczniów i wzbudzała w nich pozytywne emocje, a zadania rozwijały logiczne myślenie. Tuż przed feriami otrzymaliśmy wyniki konkursu. Laureatami konkursu zostali: Amelia Jasińska uczennica klasy I, która test rozwiązała na 100% i zajęła 3 miejsce w kraju, Marcel Kudyk uczeń z klasy III, rozwiązał test na 95% i zajął 3 miejsce w kraju oraz Oskar Zając, uczeń klasy II, rozwiązał test na 82% i zajął 9 miejsce w kraju. Pozostali uczestnicy konkursu też doskonale sobie poradzili z zadaniami i zajęli wysokie miejsce na tle wyników krajowych: Mateusz Nowakowski (6 miejsce), Mateusz Łyś (8 miejsce), Sara Kucharska (13 miejsce), Oliwia Guziak (14 miejsce), Martyna Lewusz (15 miejsce), Hanna Czerwonka (18 miejsce), Mateusz Smyk (19 miejsce). Laureaci zostali nagrodzeni do 3 miejsca z każdej klasy, otrzymali dyplom i książkę, powyżej 3 miejsca otrzymali dyplomy. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Zwycięzcom i osobom nagrodzonym gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!
3
Dzień Babci i Dziadka
Rokrocznie podtrzymuje się tradycje związane z Dniem Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla nich mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Tymi słowami Pani Monika Gajak - dyrektor szkoły przywitała przybyłych gości. W podzięce za Ich wielkie serce 23 stycznia 2024 r. obchodzono Dzień Babci i Dziadka. Seniorzy tego dnia mogli podziwiać umiejętności swoich wnuków. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze przedszkolaki zaprezentowały babciom i dziadkom wiersze, piosenki oraz tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odegrali powierzone im role. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy wnuków, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na koniec przedszkolaki obdarowały swoich bliskich upominkami. Dzieci cieszyły się, że mogą w tak odświętny sposób podziękować za cierpliwość i zrozumienie oraz wyrazić miłość i szacunek. Po części artystycznej na gości oraz przedszkolaków czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to dzień niezwykły, pełen wzruszeń, uśmiechów i radości.
18
Zdrowe nawyki oddechowe
24.01.2024 r. w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat zdrowego stylu życia, którą przeprowadziła pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia w Lipsku. Uczniowie klas I-VIII uzupełnili swoją wiedzę na temat prawidłowego oddychania, jak to wpływa na zdrowie płuc, ale także ogólną kondycję organizmu. Pani pielęgniarka omówiła budowę układu oddechowego, jak odbywa się wymiana gazowa w płucach oraz przeprowadziła praktyczne ćwiczenia, czyli pokazała właściwy przepływ wdychanego i wydychanego powietrza. Ponadto zwróciła uwagę na znaczenie prawidłowego oddechu podczas zajęć wychowania fizycznego i uprawiania sportu, a to z pewnością przyczyni się do lepszej, ogólnej kondycji zdrowotnej.
Wizyta pielęgniarki w przedszkolu
Dnia 24.01. br., dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkały się z pielęgniarką, która na co dzień pracuje w przychodni rodzinnej w Lipsku i opiekuje się naszą szkołą. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się więcej o tym zawodzie, co pozwoli im pokonać lęk przed zabiegami medycznymi. Ponadto wzbogaciły i utrwaliły swoje wiadomości na temat sposobu dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała zasady higieny i zdrowego stylu życia w tym właściwego odżywiania się oraz jak ubierać się odpowiednio do pogody. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o zdrowie własne i innych. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w spotkaniu, odpowiadały na pytania i wykazały się dużą wiedzą na podejmowane tematy.
Bardzo dziękujęmy Pani pielęgniarce za udzielenie cennych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia.
Życzenia dla Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dzień Dziadka to szczególne dni w kalendarzu, które kojarzone są z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem i podziękowaniami. Babcia i Dziadek to bez wątpienia bardzo ważne osoby w naszym życiu, dlatego też uczniowie klasy II postanowili uczcić to piękne Święto, przygotowali upominki dla swoich ukochanych babć i dziadków oraz złożyli Im życzenia.
Kochane Babcie, Kochani Dziadkowie! Życzymy Wam dużo zdrówka, abyście jak najdłużej mogli obdarzać swoje wnuki miłością, byli dumni z ich osiągnięć, uczyli tego, co piękne, ważne i mądre...
2
Cyrk Focus w naszej szkole
Bywa tak, że dzieci chodzą do cyrku, a tym razem cyrk przybył do nas.19.01. br. przedszkolaki oraz uczniowie klas I-IV obejrzały przedstawienie cyrku "Focus". W czasie występu dzieci miały okazję podziwiać sztuczki cyrkowe, a także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Występ prześmiesznego klauna oraz pozostałych artystów zachwycił i rozbawił wszystkich. Wśród atrakcji znalazły się m.in., żonglerka, clown Maniuś, iluzja, hula-hop, magiczny parawan, mini rowerek itp. Całość dopiełniała wesoła i dynamiczna muzyka oraz barwne stroje. Cały program dostarczył wszystkim wiele radości i solidną dawkę śmiechu.
12
Kraina nad wielkim Nilem
18 stycznia br. w naszej szkole odbyła się lekcja edukacyjna „Odkrywamy Egipt”, którą prowadził Mateusz Chołody. Podróżnik przybliży uczniom Egipt od czasów starożytnych po współczesne. W niezwykle barwnej opowieści wykorzystał zdjęcia i filmy wykonane podczas podróży po kontynencie afrykańskim. Było też można zobaczyć stroje, ozdoby i dekoracje egipskie. Uczniowie poznali wiele ciekawych informacji o faraonach oraz egipskich wierzeniach, sposobach mumifikowania zwłok, grobowcach, piramidach, a także legendy Tutanchamona. Ponadto podróżnik przedstawił środowisko przyrodnicze, kulturę, tradycję oraz kuchnię tego kraju. Duże zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziły rekwizyty i pamiątki przywiezione z Egiptu. Była to ciekawa lekcja historii i geografii.
24
Spotkanie z policjantem w grupach przedszkolnych
16 stycznia br. dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził policjant Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zamościu – p. Dariusz Kuropatnicki. Gość rozmawiał z dziećmi na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przypomniał numery alarmowe. Omówił zasady odpowiedniego zachowania się przedszkolaków w czasie ferii zimowych. Zwrócił uwagę, że nie wolno zjeżdżać z górki na sankach w pobliżu ulic. Przestrzegał przed ślizganiem się na zamarzniętych rzekach i stawach, bo takie zachowanie grozi załamaniem się lodu i utonięciem. Na zakończenie spotkania dzieci zadawały mnóstwo pytań. Na wszystkie z nich otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Zbliżają się ferie zimowe, czas radości, zabawy na śniegu, ale także okres, w którym ważne jest dbanie o bezpieczeństwo. Aby podkreślić znaczenie tego tematu, w naszej szkole w klasach I-III odbyło się spotkanie z Panem Dariuszem Kuropatnickim - policjantem Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Spotkanie skupiło się zarówno na bezpiecznych feriach zimowych, jak i świadomego korzystania z Internetu.
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia kilku zasad bezpiecznych ferii zimowych. Policjant podkreślił, jak istotne jest stosowanie odpowiedniego ubioru w trakcie zimowych aktywności na świeżym powietrzu. Uczniowie dowiedzieli się o konieczności noszenia kasków podczas jazdy na nartach czy snowboardzie, co jest kluczowe dla ochrony głowy przed ewentualnymi urazami.
Kolejnym ważnym tematem była odpowiedzialność podczas zabaw na lodzie. Policjant przypomniał o konieczności sprawdzenia grubości lodu przed wejściem na niego oraz zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo zamrożonych jezior czy stawów.
Drugą część spotkania poświęcono zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem w Internecie. Policjant podkreślił, że wirtualny świat również kryje pewne niebezpieczeństwa, z którymi młodzi ludzie powinni się zapoznać.
Pierwsze rady dotyczyły ochrony prywatności. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest rozsądne korzystanie z mediów społecznościowych i dlaczego nie należy udostępniać zbyt wielu prywatnych informacji.
Kolejnym aspektem była rozmowa na temat cyberprzemocy. Policjant zaznaczył, że warto zawsze zgłaszać niepokojące sytuacje, a także unikać uczestnictwa w hejcie online.
Policjant podkreślił również konieczność odpowiedzialnego korzystania z gier online. Dzieci zostały poinstruowane, aby zawsze pamiętać o zasadach fair play i szanować innych uczestników wirtualnego świata.
Spotkanie z policjantem w szkole było doskonałą okazją do przekazania dzieciom istotnych informacji na temat bezpieczeństwa zarówno podczas ferii zimowych, jak i podczas korzystania z Internetu. Edukacja w tych obszarach jest kluczowa, aby młodzi ludzie mogli cieszyć się swoim czasem wolnym, jednocześnie będąc świadomymi potencjalnych zagrożeń. Dzięki takim inicjatywom, społeczność szkolna może bardziej pewnie i bezpiecznie cieszyć się nadchodzącymi feriami.
Jak zadbać o własne bezpieczeństwo
,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz w Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 16 stycznia br. w naszej szkole. Spotkanie prowadził Pan Dariusz Kuropatnicki - policjant Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, pracujący w zespole do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami z klas 4-8 na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Policjant mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników. Zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej placówce szkolnej.
Tydzień Edukacji Globalnej z PAH
„Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą” - Mahatma Gandhi
Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej Polska Akcja Humanitarna, zorganizowała pod hasłem „Pokój dla planety. Planeta pokoju”. Miło nam poinformować, że klasa IV dołączyła do Ogólnopolskiej Specjalnej Akcji pt. „TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ Z PAH” . Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o wojnie i jej skutkach, a także promowanie wartości takich jak pokój, tolerancja i szacunek do godności człowieka. Uczniowie, w czasie pracy z listem Aliego - imigranta zmuszonego do ucieczki z Afganistanu, szukali odpowiedzi na pytania: ,,Czy każdy może uciec?”, ,,Kiedy kończy się wojna?” oraz ,,Jak wyglądałaby historia bez wojen?”.