26 marca br uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa. Prowadzący na podstawie ciekawych przykładów i filmów dostarczył niezbędnej wiedzy, która przygotuje ich na otaczające zagrożenia, zarówno w sferze relacji interpersonalnych, jak i zagrożeń zewnętrznych (np. relacje z nieznajomymi, zachowania w sytuacji zagrożeń klęskami żywiołowymi, zachowania w sytuacji zagrożeń terrorystycznych). Zajęcia online zostały przeprowadzone przez p. Przemysława Jakóbczyka z Fundacji Akademia Samodzielności
Aktualności
Nawigacja
Bezpieczeństwo jest najważniejsze!
- 11
Tworzymy Baranki Wielkanocne
Uczniowie klasy IV w marcu uczestniczyli w kreatywnych zajęciach plastycznych, podczas których tworzyli urocze Baranki Wielkanocne z gliny. Dzięki prostym w obsłudze materiałom, dzieci mogły wyrazić swoją wyobraźnię, tworząc niepowtarzalne prace. Efekty ich pracy były imponujące, a zajęcia nie tylko dostarczyły radości, ale także rozwijały zdolności manualne i kreatywność. Dziękujemy wszystkim za udział i fantastyczne prace!
GABRIELA SKÓRA LAUREATKĄ KONKURSU PLASTYCZNEGO "KARTKI WIELKANOCNE GMINY ZAMOŚĆ 2024"
Przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Wielkim Konkursie Plastycznym „Kartki Wielkanocne Gminy Zamość 2024”. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Wysokiem. Celem konkursu był projekt plastyczny kartki świątecznej, która miała oddawać głębokie wartości religijne Świąt Wielkanocnych w kulturze chrześcijańskiej oraz zawierać motywy i symbole religijne lub obrzędowe, odnoszące się do Świąt Wielkanocnych. Praca Gabrieli Skóry (kl. IV) zakwalifikowała się do „Wielkiej Piątki”, tj. pięciu prac, które zostaną wykorzystane w produkcji i druku oficjalnych pocztówek świątecznych Gminy Zamość do rozesłania z życzeniami od Samorządu Gminy Zamość. Wyróżnieni z naszej szkoły zostali: Antoni Walkowiak (4 lata), Aleksander Greszta (5 lat), Zuzanna Albingier (6 lat), Lilianna Nocko (6 lat), Zuzanna Maluga (kl. II), Julian Piróg (kl. III), Przemysław Ścibak (kl. IV), Szymon Smyk (kl. IV), Julia Czerwonka (kl. V). Osoby wyróżnione i nagrodzone otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Długopisy 3D na Wielkanoc
Długopis 3D to innowacyjne narzędzie, które otwiera wiele możliwości twórczych podczas przygotowań do Wielkanocy. Dzięki niemu można stworzyć unikalne ozdoby, personalizowane upominki i kreatywne dekoracje, które dodadzą wyjątkowego uroku temu świątecznemu okresowi. W ramach zajęć dodatkowych uczniowie z klasy 2 i 3 stworzyli ozdoby w kształcie króliczków do wielkanocnego koszyczka.
#Laboratoria Przyszłości
6
Mamy Laureatów! - konkurs "DZIUPLAKI roztoczańskich lasów"
19 marca 2024 roku, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego przez Gminę Zamość. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczności. W konkursie wzięło udział aż 225 prac w 4 kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do konkursu, za co serdecznie dziękujemy. W Kategorii I ( 0-6 lat ) praca konkursowa Antoniego Walkowiaka znalazła się wśród pięciu najpiękniejszych prac, w kategorii II (klasy I – III) wyróżnienie otrzymał Szymon Nocko, a w kategorii III (klasy IV – VIII) praca Dominiki Popik także znalazła się wielkiej piątce. Konkurs "DZIUPLAKI roztoczańskich lasów" promuje wartości natury i kreatywność społeczności, budując jednocześnie więzi społeczne. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i talent!
6
Lekcja w kinie - ,,Czy social media mogą być toksyczne?
25.03.2024 roku klasy 4-8 uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych dotyczących ,,Bezpiecznego Internetu” w ZDK Zamościu. Podczas lekcji prowadzonej przez zawodową aktorkę, uczniowie mogli poznać mechanizmy jakimi rządzą się social media, dowiedzieć się co oznacza: catfishing, cyberbullying i multitasking, zrozumieć, jak działa bańka informacyjna i dlaczego social media nas w niej zamykają. Otrzymały również wskazówki co zrobić, żeby media społecznościowe nie wpływały negatywnie na nasze życie . Uczniowie mieli możliwość wypowiadania się, aktywnie uczestniczyli w pokazie. Po lekcji odbyła się projekcja filmu pod tytułem „Dancing Queen,” który poruszał ważne i uniwersalne tematy dla młodzieży, takie jak relacje rówieśnicze i rodzinne, samoakceptacja, przyjaźń, wiara we własne siły, rozwijanie swoich pasji.
Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka to doskonała okazja do poznawania historii i kultury Irlandii przez dzieci. Jest to jeden z najbardziej popularnych "zielonych" świąt na świecie. Dzieci wysłuchały ciekawostek o Irlandii oraz oglądały film edukacyjny. Uczniowie poznali legendę o Leprechaunie - irlandzkim skrzacie i o garncu złota zakopanym na końcu tęczy.
"Trzymaj Formę"
W ostatnim czasie uczniowie klas od czwartej do ósmej mieli wyjątkową okazję uczestnictwa w zajęciach z wychowania fizycznego, w ramach realizacji programu "Trzymaj Formę". Podczas tych lekcji, poznawali znaczenie talerza zdrowego odżywiania – kluczowego elementu odpowiedniej diety. Czym jest talerz zdrowego odżywiania ? talerz zdrowego odżywiania to nie tylko kolorowa paleta smaków, ale przede wszystkim klucz do utrzymania właściwej formy i zdrowia. Podczas zajęć, uczniowie odkrywali, że talerz zdrowego odżywiania powinien być bogaty w różnorodne produkty spożywcze, zapewniające organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Co powinno się znaleźć na zdrowym talerzu? Uczniowie dowiedzieli się, że talerz zdrowego odżywiania powinien zawierać: Warzywa i owoce : Stanowią one podstawę zdrowego odżywiania, dostarczając organizmowi witamin i minerałów. Produkty zbożowe: Takie jak pełnoziarniste produkty piekarnicze, ryż i makaron. Są one ważnym źródłem energii oraz błonnika. Produkty zawierające zdrowe białko: W tym mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe. Białko jest niezbędne do budowy mięśni i regeneracji organizmu. Jak powinien być podzielony talerz zdrowego odżywiania? Uczniowie nauczyli się również, że talerz zdrowego odżywiania powinien być podzielony na odpowiednie części: Pół talerza: Zajmować powinny warzywa i owoce. Im bardziej kolorowy talerz, tym większa różnorodność składników odżywczych. Ćwierć talerza: Powinny zajmować produkty zbożowe, preferując pełnoziarniste opcje. Ćwierć talerza: To miejsce dla produktów zawierających białka, które pomagają w budowie mięśni i utrzymaniu pełnej energii. Dzięki tym zajęciom, uczniowie nie tylko zdobyli wiedzę na temat zdrowego odżywiania, ale również nauczyli się praktycznych zasad, które mogą zastosować w codziennym życiu. Program "Trzymaj Formę" nie tylko stawia na aktywność fizyczną, ale także na równowagę i świadomość tego, co znajduje się na naszym talerzu. Niech zdrowy talerz stanie się codzienną praktyką każdego ucznia, dbając o ich dobre samopoczucie i formę!
10
Literatura na wiosnę
„Literatura na wiosnę” – takim hasłem uczniowie klas IV-VI przywitali nową porę roku. Zorganizowano ciekawe aktywności. Jedną z nich było przygotowanie dla społeczności szkolnej przedstawienia na podstawie „Legendy o warszawskim Bazyliszku”. Czwartoklasiści z zaangażowaniem zadbali o odpowiednie rekwizyty, elementy scenografii i opracowali tekst, wykorzystując legendę Wandy Chotomskiej. Groźny Bazyliszek, który żył w podziemiach jednej z warszawskich kamienic, siał strach i panikę wśród mieszkańców. Ostatecznie potwór został pokonany. Spojrzał w lustro i skamieniał, widząc własne odbicie w szklanej tafli. Młodzi aktorzy wykazali się kreatywnością i pokazali, że teatr jest nie tylko kierowany do uczniów, ale przede wszystkim przez nich współtworzony. Kolejną aktywnością była zainscenizowana rozprawa sądowa „Sąd nad Syzyfem” w wykonaniu uczniów klasy V i VI. Oskarżonym był mityczny Syzyf - król Koryntu, który zdradził sekret Zeusa. Obrońcy i oskarżyciele przemawiali kwieciście, głos zabrał sam oskarżony, który upierał się, że jest niewinny. Przesłuchiwani też byli świadkowie: Hades, Zeus, Ares, Tanatos, Charon oraz żona oskarżonego. Ostatecznie Syzyf został skazany. Musi wtaczać głaz, który przed wierzchołkiem zawsze wymyka mu się z rąk i stacza się na sam dół zbocza. Zaprezentowane inscenizacje dostarczyły wszystkim uczniom wiele emocji i dużo radości oraz pozwoliły na odkrycie talentów aktorskich!
7
Powitanie wiosny
Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po długim, zimowym śnie. Pierwszy dzień wiosny okazał się ciepły i radosny. Uczniowie klas 1-3 wybrali się na spacer z własnoręcznie przygotowanymi gaikami. Zgodnie z tradycją „gaik – maik” to udekorowane gałązki lub drzewko zapewniające życzliwość sił przyrody i obfitych plonów. Będą one chwilowo zdobić nasze szkolne boisko.
Światowy Dzień Wody
Woda to życie! Woda to skarb! Woda to żywioł! Jest potrzebna do życia wszystkim organizmom na Ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Potrzebuje jej zarówno słoń jak i bakteria. Nie można jej niczym zastąpić. Aby być zdrowym, każdy z przeszło siedmiu miliardów ludzi na naszej planecie musi codziennie wypić dwa i pół litra wody. Przywykliśmy, że woda "to coś", do czego mamy stały dostęp. Na co dzień raczej nie zastanawiamy się nad tym, że może nam jej zabraknąć. A jednak! Co roku, 22 marca, na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Celebrowaliśmy go także my w naszej Szkole, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość na temat globalnych wyzwań wodnych. Hasło tegorocznej kampanii brzmiało „Woda dla pokoju”. Hasło, które skłoniło zarówno przedszkolaków jak również wszystkich uczniów naszej Szkoły do refleksji nad rolą wody w budowaniu pokoju i harmonii na naszej planecie. Bo trzeba zdać sobie sprawę, że woda, oprócz swoich fizyczno – chemicznych właściwości, ma niezwykłą moc jednoczenia ludzi!!! Tak! Ten niezastąpiony związek łączy nas wszystkich. Jest czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Pamiętajmy, że każda kropla się liczy, i tylko razem możemy zadbać o przyszłość wody i życia na Ziemi oraz przyczynić się do budowy pokoju na świecie!!!
„Światowy Dzień Wody”
Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca. Świętujemy go także i my, podnosząc świadomość na temat globalnych wyzwań wodnych. Z tej okazji nasza szkoła wzięła udział w działaniach organizowanych przez Polską Akcję Humanitarną „Światowy Dzień Wody z PAH”. Uczniowie klas V- VIII wzięli udział w zajęciach na temat dostępu do wody oraz sposobów jej pozyskiwania. Mierzyli się z quizami, prezentacjami oraz filmami pokazującymi, jaki wpływ ma człowiek na zasoby wody na naszej planecie. Uczennice klasy VIII przygotowały gazetkę poświęconą sposobom i zasadom oszczędzaniu wody. Natomiast uczniowie młodszych klas wykonali w grupach plakaty dotyczące zasobów wody na świecie, jej obiegu w przyrodzie i potrzeby ochrony tego zasobu. Dzięki tym działaniom uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat potrzeby ochrony i oszczędzania zasobów wodnych w środowisku lokalnym i globalnym.
3
Dzień Kolorowej Skarpetki
Uczniowie z klasy I uczcili Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany także Dniem Kolorowej Skarpetki, który przypada 21 marca. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność i dajemy czytelny znak zakładając skarpetki nie do pary. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.
Dzień Kolorowej Skarpetki
Uczniowie klasy II wzięli udział w akcji „Dzień Kolorowej Skarpetki”, czyli w Światowym Dniu Zespołu Downa, który obchodzony jest 21 marca. Ta data nie jest przypadkowa, nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego wyjątkowego dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi na osoby z zespołem Downa, ich potrzeby oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Kolorowe skarpetki założone nie do pary przez drugoklasistów niech będą wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Drobne gesty mają znaczenie! Przyłącz się i Ty!
Powitanie wiosny w przedszkolu
We czwartek 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały nadejście wiosny. Dla każdego przedszkolaka jest to bardzo ważne wydarzenie. Dzień rozpoczęliśmy od rozmów o nowej porze roku oraz od wesołych zabaw przy muzyce. Uśmiechnięci wyruszyliśmy na spacer w okolicy naszego przedszkola, gdzie pożegnaliśmy zimę wraz z Marzanną.Dodatkowo dzieci próbowały odstraszyć zimę śpiewając głośno piosenki o wiośnie. I tak kolorowy, ale już wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócic do przedszkola. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitć wiosnę, która obdarowała nas tego dnia słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych przedszkolaków wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość.
10
Warsztaty wielkanocne w przedszkolu
20 marca w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty wielkanocne, w którym udział wzięły wszystkie grupy przedszkolaków. Dzieci wykonywały własnoręcznie różnorodne pisanki, malowane figurki z masy solnej, kurczaczki,palmy koszyczki i inne cuda, które mają rozweselić i upiększyć te wiosenne święta.
20
Lekcja w kinie
Dnia 18 marca klasy 1-3 wybrały się do Zamojskiego Domu Kultury na profilaktyczną lekcję w kinie pt.: „Czy dzieci są bezpieczne w sieci?”. Prowadzący lekcję angażował uczniów do aktywności poprzez zadawanie pytań oraz różne zabawy. Uczniowie podczas lekcji przekonali się, że nie zawsze mamy pewność z kim rozmawiamy w sieci, dowiedzieli się, jak działają plotki w sieci, zrozumieli, dlaczego nie warto zdradzać zbyt wielu informacji na swój temat w internecie. Na koniec wszyscy uczestnicy obejrzeli film „Po prostu super”. Rodzina Zosi z pokolenia na pokolenie wciela się w ratujących miasto superbohaterów. Teraz to zadanie spoczywa na jej tacie, jednak w przyszłości przejmie je Zosia. Niestety bliskie otoczenie nie wspiera dziewczynki i daje jej do zrozumienia, że brakuje jej siły i sprawności fizycznej superbohatera. Gdy jednak pierwszy raz założy na siebie kostium superlwa, odkryje, że daje on jej wyjątkowe supermoce, choć niekoniecznie takie same, jak ma jej tata. Zosia zrozumie, że w byciu superbohaterką liczy się nie siła i szybkość, ale spryt i chęć pomocy innym.
4
Dzień Matematyki
Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem - Jan Śniadecki
12 marca obchodzony jest „Światowy Dzień Matematyki”, dlatego w naszej szkole w dniu 15.03.2024 r. odbył się TURNIEJ MATEMATYCZNY pod hasłem „Wydarzenia historyczne związane z 12 marca”.
Turniej jest sposobem na czerpanie radości z odkrywania tajników matematyki, a udział w grach i zabawach ma na celu pokazanie innej strony tej nauki. Do turnieju przystąpiły trzy drużyny: „drużyna białych” reprezentowana przez klasę IV, „drużyna czerwonych” reprezentowana przez klasę V i „drużyna zielonych” reprezentowana przez klasę VI. Turniej składał się z 24 pytań, które były losowo wybierane przez kapitanów drużyn. Po wylosowaniu pytania było ono odsłaniane. Po naradzie z zespołem kapitan udzielał odpowiedzi. Wszystkie grupy bardzo dobrze odpowiadały na pytania, różnica w punktach była niewielka, ale zwycięzca może być tylko jeden. Najlepsi okazali się „biali”, II miejsce zajęła drużyna „czerwonych”, III miejsce drużyna „zielonych”.
Zwycięzcom gratulujemy, uczestnikom turnieju dziękujemy za świetną zabawę, a kibicom za wsparcie swoich drużyn.
Gratulujemy.
Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl.
4
Z wizytą w zamojskiej Bibliotece Pedagogicznej
Czy lekcje muszą odbywać się tylko w murach szkoły? Zdecydowanie nie! Uczniowie klasy 7 przekonali się o tym 15 marca br. korzystając z zaproszenia zamojskiej Biblioteki Pedagogicznej. Wzięli oni udział w prelekcji pod tytułem "Powstanie Zamojskie". Był to wykład poświęcony wydarzeniom drugiej wojny światowej z uwzględnieniem aspektu regionalnego. Zostały przywołane znajome miejsca z Zamościa i pozostałej Lubelszczyzny, opowiedziane wybrane historie naszych przodków, którzy doświadczali okrucieństw związanych z niemiecką okupacją, w tym akcją masowych wysiedleń realizowaną na Zamojszczyźnie. Spotkanie to było dla uczniów kolejną ważną lekcją historii naszej małej ojczyzny. Poza edukacją historyczną niezwykle ważne było również samo spotkanie uczniów z biblioteką i jej pracownikami, którzy wykazali się dużą otwartością i zachęcali młodzież do częstych odwiedzin tego rodzaju placówek, namawiali żeby w bibliotece "poczuć się jak u siebie".
Zielony ogródeczek
Chcąc przyspieszyć przyjście wiosny przedszkolaki z grupy Motylki postanowiły założyć w swojej sali zielony odródek. Zgromadziły potrzebne pojemniki, doniczki , które same zaprojektowały wykorzystując pojemniki styropianowe, konewki, ziemię , nasionka i cebulki. Przed przystąpieniem do pracy poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie siały rzeżuchę , pietruszkę, paprykę, pomidory, rzodkiewkę , słonecznik, szczypiorek oraz aksamitki. Z dużym zainteresowaniem dzieci przychodząc do przedszkola obserwują wzrost roślin, a także uczą się systematycznej pielęgnacji.
12